Wydawać się może że wykładzina pasuje tylko do wnętrz biurowych i instytucji publicznych, jednak coraz częściej stosujemy to miękkie i miłe w dotyku podłoże u naszych klientów.
Użycie wykładziny w pomieszczeniu na pewno doda przytulności i lekkości. Możemy układać je na starą, zniszczoną podłogę nadając wnętrzu świeży wygląd. Nowoczesne wykładziny są bardzo trwałe, efektowne i o wiele tańsze niż podłogi z drewna czy płytek a ich montaż jest niezwykle prosty i z pewnością poradzimy sobie z nim bez fachowców.
Istnieje kilka możliwości kładzenia wykładzin dywanowych. Możemy taką wykładzinę po prostu położyć w docelowym miejscu i dociąć zgodnie z wymiarami pomieszczenia, możemy ją przykleić dedykowanym klejem przez producenta, bądź innym proponowanym do tego rodzaju wykładzin, lub też przymocować taśmą dwustronną. Zanim przystąpimy do pracy należy dokładnie umyć i osuszyć powierzchnię, która dobrze by była równa i płaska.
Wykładziny mogą być stosowane na podłogach w prawie całym domu. Dobrze się sprawdzą w pokojach dziecięcych, ponieważ są bardzo wygodne i dodatkowo amortyzują ewentualne upadki. Na pewno nie warto ich stosować w pomieszczeniach wilgotnych bądź w miejscach narażonych na brud z produktów spożywczych. Tego typu podłoża wymagają natychmiastowego czyszczenia ręcznego jeżeli chodzi o wszelkie zabrudzenia, które wbijają się w strukturę włosia.
Po czym ocenić jakość wykładziny dywanowej?
Najłatwiej i najszybciej ocenimy ją po wadze i gęstości runa. Im gęstość jest większa tym lepiej. Jeżeli włos jest długi ale rzadki, wykładzina będzie mniej trwała. Zwracajcie też uwagę na czas gwarancji jaką gwarantuje producent. Nie chcemy przecież po roku użytkowania kupować nowej wykładziny. Lepiej wydać trochę więcej na produkt lepszej jakości, który posłuży nam długie lata.
Jeśli chodzi o skład i właściwości, istnieje kilka rodzajów runa:
- wełniane - najbardziej miękkie, miłe i ciepłe, bardzo łatwe w czyszczeniu,
- poliamidowe - sprężyste, odporne na wgniecenia i ścieranie, nie wchłania wilgoci, jednak jego kolory mogą wypłowieć
- polipropylenowe - odporne na ścieranie, trwałe, jednak ulega wgnieceniom np. pod ciężarem mebli.
Obecnie wykładziny występują na rynku w przeróżnych kolorach, gęstościach i właściwościach. Są zazwyczaj miękkie w dotyku i mają zdolności wygłuszające. Impregnacja antystatyczna to dodatkowe zabezpieczenie stosowane na wykładzinach, zapobiegające przed przyciąganiem kurzu i elektryzowaniu się. Na pewno znajdziecie coś dla siebie, tak więc do dzieła!